Национално сдружение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ
Здравеопазване с отговорност и грижа

Проведе се VII конгрес на БЛС с международно участие "Политики в здравеопазването".

От 31.10 до 02.11.2025г се проведе VII конгрес на БЛС с международно участие "Политики в здравеопазването".

Няколко ключови приоритета обединиха над 300 участници в конгреса :

1.Постигане на европейски нива на финансиране чрез  разработване на методология и анализ за постепенно увеличаване на разходите за здравеопазване като дял от БВП.

2.Конгресът препоръча още: 3аплащането да бъде за медицински дейности и резултати, а не за

структури. НЗОК да финансира извършени дейности , в измеримо качество и доказан здравен ефект-в болнична , първичната и специализирана извънболнична

медицинска помощ-вместо щатове и легла, въвеждане на ефективен и навременен контрол, а не само последващ.

3.Делегатите настояха да бъде намерен баланс между пазарни стимули и социална солидарност, така , че конкуренцията да води до по-висока ефективност, а общественият интерес-до гарантиран достъп и справедливост.

4.Като приоритет беше изведена превенцията и профилактиката с цел преодоляване на дисбаланса в полза на разходи за активно лечение и лекарства-защото предотвратеното заболяване носи най-висока стойност на обществото ,а като естествено продължение на тази

политика е долекуването на остър период на заболяване – специфичен и често пренебрегван етап.

И още: 5. Оптимизиране на лекарствената политика чрез прозрачни процедури и стимули за най-добра стойност.

6.Продължаване дигитализацията на здравната система, за да се гарантира по-добра координация, по-висока ефективност и по-широка достъпност на медицинските услуги.

7.Въвеждане на задължително продължаващо медицинско обучение.

8.Въвеждане на работещи политики и финансиране на базата на

разход-ефективност и разход-ползи за медицинските технологии.

VII-я Национален конгрес на БЛС приключи със сесия на тема Донорство и трансплантация.

VII Национален конгрес на БЛС е платформа която обединява мнения , експертиза и визия за бъдещето на здравеопазването , като поставя в центъра лекаря и пациента.

Задачата на Съсловната организация е да отстоява професионални и устойчиви решения, дори когато те не срещат автоматична обществена подкрепа. Около тази позиция се обединиха участниците във форума. Системата разчита на близо 8900практики /лекарски практики , болници и други ЛЗ/над 106000 наети лица .Затова финансирането трябва да бъде обвързано с резултат, качество и ефективност.

В научните сесии по време на трите дни на конгреса участие взеха министрите на здравеопазването и електронното управление, управителят на НЗОК, депутати, председателят на Постоянния комитет на европейските лекари , президентът на FEMS, над 300 лекари , експерти и журналисти.