На 11.03.2026г в гр.София се проведе форум за официално учредяване на Национален хъб на Мисията срещу рака в България.Организатор на събитието бе Съвместна онкологична национална мрежа/СОНМ/-инициатор на движението за НХМРБ.В учредяването на движението взеха участие и представители на НСЛЗСИМП-д-р Катя Ганова и д-р Даниела Чавдарова.
НХМРБ е замислен като движение ,свързващо творчески сили, цели и идеали за всички заинтересовани страни в България.Акцент бе поставен върху неговата надпартийна ,експертно ръководена идентичност, съобразена с Националната здравна стратегия 2030и Многогодишната финансова рамка 2028-2034.Изнесени бяха резултати от национални проучвания,потвърждаващи силната обществена подкрепа и спешната необходимост от стартиране на НХМРБ в България.Направен бе и преглед на проекта ECHoS-европейски проект финансиран от програма Хоризонт Европа,който има за цел да подпомогне изпълнението на дейностите по програмата Мисия срещу рака във всички държави ,членки на Европейския съюз чрез изграждане и развитие на НХМР.В няколко панела заинтересовани страни и членове на Европейския парламент създадоха съвместно визията на Мисията , демонстрирайки на практика многосекторно сътрудничество.Участие в дискусиите взеха български евродепутати, кметове на общини, ректори на университети ,представители на здравни специалисти и бизнес асоциации.Подкрепа към новоучреденото движение изказаха д-р Хасан Адемов-министър на труда и социалната политика и доц.Околийски –министър на здравеопазването.
Церемонията завърши с официално подписване на Меморандум за синергия и сътрудничество от всички заинтересовани страни-един подпис , една мисия , едно бъдеще.